Ewelina Dyda „Zła waluta”

Miasto utrapienia

Każdego można kupić. Trzeba tylko znać odpowiednią walutę.

(Jakub Rau, prywatny detektyw)

Niewielkie miasto w południowo-wschodniej Polsce. Niegdyś siedziba województwa, teraz nieco zapomniane. Niecałe pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Głównie w podeszłym wieku, gdyż większość młodzieży po szkole średniej opuszcza to miasto w nadziei na lepszą przyszłość gdzie indziej. Miasto wycofane, nieco widmowe, z kolącą w oczy kamienicą zabitą deskami i licznymi lokalami użytkowymi, które na darmo czekają w nadziei, że jakiś rzutki mieszkaniec rozkręci w nich biznes. Do tego parę osiedli z wielkiej płyty – wspomnienie rozrastającej się infrastruktury, która obecnie stoi w miejscu. I nieliczne wieżowce – wątłe zmamiono nowoczesności. Bliskość jeziora uatrakcyjnia mieszkańcom miesiące letnie, natomiast w zimie łatwo zapaść w niedźwiedzi sen, ponieważ dosłownie i w przenośni nic się tu nie dzieje. A, przepraszam, muszę jednak zwrócić honor. Dzieje się. W końcu, gdy jest knajpa – jest już dobrze. Na dodatek taka knajpa, gdzie piwo jest tanie. Nieważne, że lokal obskurny. Wszak zawsze można uznać, że jest pijalnią dla prawdziwych twardzieli, takich, co to dumnie obnoszą się ze złamaniami zewnętrznych narządów oddechowych. Natomiast twardzielki na jednej z bocznych uliczek od rynku mogą zaopatrzyć się w najmocniejszy ze specjalistycznych peelingów do twarzy w firmowym sklepie Ziaji. Teraz już mogą. Do niedawna musiały robić to przez Allegro, gdyż wszystko dociera tu nieco później. Tu, czyli do Tarnobrzega. Miasta utrapienia młodych i ambitnych, którzy z takich czy innych względów muszą w nim pozostać. Miasta utrapienia Eweliny Dydy, która szturmem wbija się swoim debiutem, powieścią Zła waluta, pomiędzy królowe i księżniczki polskiego kryminału. Przy czym Dyda bynajmniej nie pragnie zagarniać nikomu królewskich duktów. Ona podąża własną drogą. Pełną popękanych płyt chodnikowych, obsikaną przez okolicznych pijaków i klasycznie czarną. Ścieżką kryminału noir, którego spisanego kobiecą ręką dotąd w Polsce nie było.

Złą walutę najlepiej zacząć czytać od końca, czyli posłowia od autorki. Wtedy zawczasu zrozumie się zamysł Dydy, wszystko to, co podczas lektury jej powieści może się wydać bezzasadnie przejaskrawione. Tarnobrzeska pisarka, gruntownie zaznajomiona z gatunkiem jakim jest kryminał noir, jawnie korzysta z odniesień do jego klasycznych dzieł i późniejszych neonoirowych wariacji (fantastyczne wspomnienie Twin Peaks w epilogu!) oraz symboliki. Miejscami stosuje skalę niemal 1:1, by następnie cynicznie ripostować ją wtrętami, które podkreślają, że „tak to się robi w kryminałach”. Począwszy od pierwszoosobowej narracji w punktu widzenia prywatnego detektywa, poprzez ironiczne wygadywanie się i dialogi, po monolog zbrodniarza, Dyda konsekwentnie dąży niekoniecznie do tego, by stać się kolejną polską kryminalistką, co autorką dającą w ten sposób ujście swoim: pasji, wrażliwości i pełnej oczytania wiedzy, która z niej uchodzi wręcz uszami. A to przecież dopiero pierwsza jej książka. Strach się bać, ile noirowej nadbudowy przemyci, pisząc kolejne.

Ewelina Dyda. W tle schody, o których mowa w

Ewelina Dyda. W tle schody, o których mowa w „Złej walucie”. / Fot. Krzysztof Miśkiewicz.

Czytając powyższe, można by się obawiać, że Dyda nie uniknęła słabości wielu debiutantów, owemu „to ja wam teraz pokażę, jak się pisze PRAWDZIWY kryminał!”, i wrzuciła do jednego worka więcej, niż z obecnym poziomem doświadczenia pisarskiego jest w stanie unieść. Nic podobnego. Tarnobrzeska pisarka najwyraźniej wie, czym jest umiar, ponieważ skupiła się głównie na postaci detektywa oraz przedstawieniu miasta jako niekoniecznie zdrowego organizmu, dodając do tego aktualne nastroje społeczne. Fabuła kryminalna posłużyła Dydzie jako pretekst do rozwinięcia powyższego i została ukazana w wymiarze zaledwie podstawowym. Brak w Złej walucie solidnego zaplecza policyjnego, wymyślnych dowodów zbrodni, opisów metod śledczych czy zagadek prześcigających się ze sobą. Z jednej strony wynika to z inteligencji i pokory (każdy mądry autor wie, że nie warto poruszać kwestii, o których ma się słabe pojęcie, bo zawsze się znajdzie jakiś „życzliwy”, który publicznie rzecz wygarnie) oraz braku wianuszka konsultantów, z drugiej – ze zwrócenia się w stronę małomiasteczkowego (sic) sprzedajnego kurwidołka oraz bardzo nośnych tematów naszej rodzimej ksenofobii i tzw. cebuli. Dyda z pewnością nie uczestniczy też w pogoni na najbardziej wymyślnego trupa, oddając tym zresztą kolejny hołd gatunkowi noir. Przecież wystarczą ręce czy jedenaste piętro, by zamienić żywego człowieka w nieboszczyka. Natomiast sam detektyw, trzydziestodwuletni Jakub Rau, który w zamierzeniu ma ponieść na barkach cały cykl, obrał na dobrą sprawę taki zawód z przypadku, a od poszukiwań zbrodniarza bardziej interesuje go ponętny tyłek klientki. Jak zdradziła mi autorka, jego „detektywny” charakter się rozwinie, a zawodowa metamorfoza nastąpi. Opisując zatem w Złej walucie brak profesjonalizmu Kuby („żaden ze mnie Sam Spade”, zwykł o sobie mówić Rau), niezłą sobie pisarka otworzyła furtkę ku kolejnym odsłonom serii.

Plażowa lektura Danuty. / Fot. archiwum autorki.

Plażowa lektura Danuty. / Fot.: Archiwum autorki.

Owych furtek jest w Złej walucie więcej. Dyda stopniowo odsłania prawdę o postaciach, z których na czoło obok wspomnianego już detektywa (powtarzające się „ale to nie na temat” w monologach Kuby już zdążyło podirytować pewną blogującą panią, tymczasem to właśnie jedna z furtek i zapowiedź grzebania w niewesołej przeszłości bohatera) wysuwa się jego gospodyni, fryzjerka Danuta – postać tyleż pocieszna, co znamionująca niemały ładunek dramatyczny. Są także obecne sugestie co do dalszych powiązań między bohaterami. Dyda delikatnie rozpuszcza wici, skupia się na skręcie włosów czy supełku od bikini, tworząc przypuszczalne epilogi przyszłych motywów. Sporo akapitów poświęca też autorka bohaterom trzecich i dalszych planów, którzy służą tej konkretnej opowieści i w kolejnych powieściach prawdopodobnie już się nie pojawią. Na przykładzie pana Opiołka, emeryta, właściciela starego labradora i wielbiciela chmielu w postaci ciekłej, ukazuje Dyda beznadzieję tzw. podstaw polskiej egzystencji. Tarnobrzeski piwosz uciekający przed spojrzeniem żony siedzącej przed telewizorem „z pilotem przyspawanym do dłoni” (co za bajeczne określenie!) jest niezgorszy od trzecioplanowych pijaczków z powieści Ryszarda Ćwirleja, dzięki którym poznański autor tak zgrabnie przemycał charakterystykę egzystencji obywateli PRL-u. Bardzo, bardzo życzyłabym sobie Opiołka w kolejnych częściach małomiasteczkowego cyklu noir.

Małomiasteczkowy rytm dnia sam narrator zauważa zresztą nieustannie. Ten tajniak od siedmiu boleści mimo braku „detektywnej” misji, okazuje się zarówno sprawozdawcą, jak i całkiem niezłym analitykiem. Z jednej strony opisuje, co danego dnia zjadł na obiad, jak gorąco jest na zewnątrz i jak ogromny tłum jest nad jeziorem, z drugiej – zadaje sobie niezbędne pytania poszukującej prawdy natury (kto?, dlaczego?, itd.). Widząc potencjalnego świadka nieznanego mu osobiście, dopowiada do jego fizjonomii przypuszczalną historię życia doprawioną nierzadko gorzkim poczuciem humoru. Dużo zauważa, a jego rozważania bywają absurdalnie wręcz szczere, zwłaszcza wówczas, gdy pod lupę bierze własne przywary. Rau absolutnie nie stara się wybielać, stawiając siebie w kontrze względem depresyjnych poszukiwaczy prawdy, których w kryminałach jest od groma. I tą szczerością swojego bohatera Dyda ponownie mruga do czytelnika, zupełnie jakby chciała powiedzieć: „Wiem, że wiesz, co mam na myśli. Wiem, że to znasz z innych książek i jesteś tym już zmęczony. Spokojnie, ja cię męczyć nie zamierzam”.

Właśnie, brakowało mi odpowiedniego określenia, a teraz je znalazłam. Ewelina Dyda nie męczy. Nie męczy, co nie znaczy, że wsiadła na konia kryminalnej popeliny i galopując na nim, zamierza tak robić karierę. Wręcz przeciwnie. Autorka przygląda się palącym kwestiom społecznym i z lekkością oraz ironią je opisuje. Jak na przykład wówczas, gdy każe jednemu z drugorzędnych bohaterów myśleć o wyższości „prawdziwego polskiego obiadu” nad „kebabem od brudasów” tudzież postrzeganiu wegetarianizmu jako stylu dobrego dla „pedalskich lewaków” (przy okazji całkiem nieźle eksperymentuje w tym fragmencie z narracją trzecioosobową filtrowaną przez umysł młodego narodowca). Wybrzmiewa to tym komiczniej, gdy zdamy sobie sprawę, że sama autorka mięsożerna nie jest. Co nie znaczy, że podobnymi przemyceniami niesie jedyny słuszny politycznej oświaty kaganek. Nie. Dyda jest ponad to. Nakreśla problem dosadnie, ale wie, że przesadne przemycanie własnych poglądów politycznych w powieści gatunkowej byłoby słabe. Ona po prostu chodzi ulicami swojego miasta, słucha, zapisuje i, mam wrażenie, niejednokrotnie otwiera szeroko oczy ze zdziwienia, dostrzegając z całą ostrością, na jakie absurdy myśleniowe stać przedstawicieli ludzkiego gatunku.

„Pod Bażantem”, czyli lokal uznawany za największą mordownię w Tarnobrzegu. Tak, oczywiście, że bohater go odwiedzi. / Fot.: Archiwum autorki.

Zmierzając do końca tekstu, chciałabym jeszcze wspomnieć o niedoskonałościach debiutu Eweliny Dydy. Osoby śledzące mój fanpage z pewnością domyślają się, że pozostaję z autorką w przyjaznym kontakcie i najzupełniej w świecie cenię ją nie tylko ze względu na jej oczytanie i osiągnięcia (Dyda jest z wykształcenia polonistką o specjalności krytycznoliterackiej i ma za sobą wieloletnie doświadczenie w publicystyce literackiej), lecz także jako człowieka. Absurdem byłoby więc w samych superlatywach omawiać jej debiut, ponieważ niewiele jest rzeczy gorszych niż psiapsiółki publicznie przedstawiające swoje dokonania literackie jako pięciogwiazdkowe sheratony. W Sieci są obecne takie praktyki, cokolwiek żenujące. No „ale to nie na temat”. Zatem wady Złej waluty. Dwa grzechy główne to powtarzalność stwierdzeń oraz nadmierna dokładność opisów. Zupełnie jakby autorka i/lub jej redaktorka bała się, że czytelnik bez nich nie połapie się w fabule czy gustach konkretnego bohatera. Mamy zatem liczne zdania podrzędne, dopowiadające sytuacje, w których czytelnik został już uświadomiony (np. sznurek od bikini Danuty, na który Kuba spoglądał podczas drogi nad jezioro) oraz charakterystyki, które już zostały uczynione (bohater nie jest zwolennikiem tropików, co wystarczyłoby zaznaczyć raz, zwłaszcza, że upalne tarnobrzeskie lato trwa przez cały czas akcji). Nie jestem też do końca przekonana, czy wsadzenie w przeważającą ilościowo narrację pierwszoosobową trzecioosobowej jest słusznym posunięciem. Nie jestem, ponieważ – co zostało już wspomniane – frapująco dzięki niej wybrzmiewają narracyjne filtracje przez umysły pobocznych postaci. Z drugiej strony całość wypada przez to nierówno, zupełnie jakby autorka ratowała się zmianą narracji, chcąc pokazać to, czego detektyw nie jest w stanie na własne oczy zobaczyć. Tymczasem wcale wszystkiego widzieć nie musi, gdy jest dobrym analitykiem. Co bym autorce na przyszłość doradzała, to obmyślenie fabuły w taki sposób, aby wystarczyło pozostanie przy trzecioosobowych prologu i epilogu (albo i dwóch epilogach, czym może się poszczycić Zła waluta), środek zostawiając w pierwszej osobie. Poza tym jest jeszcze parę niedociągniętych fabularnie momentów, o których jednak szczegółowo pisać nie będę, bo nie widzę potrzeby. Z pewnością wielu czytelników nie zwróci na nie uwagi, więc po co im psuć radość.

Dzięki bogom, mimo podjęcia małomiasteczkowej tematyki, bliżej Dydzie do łobuzerskiego, nieco prześmiewczego pióra Mariusza Czubaja niż do rozmemłanej, niefortunnie rozpulchnionej pisaniny Katarzyny Puzyńskiej. Jednak z racji małości byłego miasta wojewódzkiego czuję się w obowiązku zaapelować do tarnobrzeżan, co piszę z uśmiechem. Szanowni Państwo, uważajcie, co mówicie i jak się zachowujecie na ulicach i w lokalach Waszego miasta. Uważajcie, ponieważ za rogiem może się czaić Ewelina Dyda z notatnikiem i skrzętnie zapisywać to, co Wam wydaje się mądre i fajne, a co niekoniecznie takim jest. To jedna z tych autorek, która spaceruje z dyktafonem i wściubia nos nawet do najgorszej mordowni w mieście. Profesjonalnie podchodzi do swojej roboty, a zatem i do Was. Ubierając swoją prozę w czarną suknię kryminału noir, opisuje samo życie. Zatem żyjcie mądrze i dobrze.

Omówiono w ramach projektu


Moja ocena: ze względu na znajomość z Autorką nie podejmuje się oceny punktowej.

Natomiast obiektywnie rzecz biorąc:

Wniebowzięci będą: czytelnicy tęskniący za wiadomą świętą trójcą kryminału noir; odbiorcy wymagający od powieści gatunkowych kulturowych nadbudów; osoby, którym nieobce jest ironiczne poczucie humoru; „pedalscy lewacy” :D.

Kręcić nosami będą: czytelnicy wymagający od kryminału fikuśnych tudzież nieoczywistych rozwiązań zagadek; narodowcy bez dystansu do własnych przekonań.


Ewelina Dyda, Zła waluta, W.A.B., Mroczna Seria, Warszawa 2017.

Za egzemplarze książek dziękuję Autorce oraz

1 thoughts on “Ewelina Dyda „Zła waluta”

  1. Bardzo mi się podoba zdanie, że w Tarnobrzegu nic się nie dzieje. Szkoda, tyle, że tylko sama prawda jak nazywanie debiutantki pisarką. A oto kalendarium tego, co się nie działo przez rok w Tarnobrzegu. KALENDARZ IMPREZ 2016

    2016 ROK
    STYCZEŃ

    03, godz. 17 – Koncert Noworoczny, Tarnobrzeski Dom Kultury
    04, godz. 18 – „W krainie uśmiechu” przeboje operowe, operetkowe i musicalowe, Tarnobrzeski Dom Kultury
    09, godz. 17 – Pro memoriam – uroczystości pod Pomnikiem „Jędrusiów” upamiętniające 72. rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia”.
    10, godz. 17 – Koncert fortepianowy Tatiany Szewczenko, Tarnobrzeski Dom Kultury
    16 – Koncert charytatywny „Wszystkie dzieci nasze są”, Tarnobrzeski Dom Kultury
    23 – Kabaret Moralnego Niepokoju, Tarnobrzeski Dom Kultury
    24 – Koncert noworoczny, Chórek Łapu-Capu, Tarnobrzeski Dom Kultury
    30 – Finał konkursu „Śpiewajmy kolędy i pastorałki”, Tarnobrzeski Dom Kultury
    MOSiR, Zimowy Rekreacyjny Bieg wokół Jeziora Tarnobrzeskiego
    MOSiR, Konkurs Budowy Figur Śniegowych

    18, godz. 18 – Biblioteka Głowna MBP – spotkanie z Aleksandrem Dylem w ramach cyklu „Jestem stąd”
    21.01 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe

    Do 15 – Biblioteka Główna MBP – wystawa Rysunek i karykatura. Jan Surma
    18 – wystawa „Plenery” malarstwo Małgorzaty Wójtowicz – Galeria „Okno” MBP
    MHMT Wystawa „Historia górnictwa w Polsce”

    LUTY
    14 – Targi Ślubne, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego
    15.02 – 26.02.2016 – Ferie zimowe w Bibliotece, MBP
    Ferie w MOSiR: Zimowe zawody sprawnościowe Biały Orlik; Warsztaty i zawody modelarskie; Halowy Turniej Piłki Nożnej; Turniej Szachowy; Zabawy i konkursy w wodzie (basenowy tor przeszkód).
    MOSiR – Zimowy Marsz Nordic Walking, Jezioro tarnobrzeskie
    26-27 – Śpiewograniec
    Do 12.02. – wystawa „Plenery” – malarstwo Małgorzaty Wójtowicz – Galeria „Okno” MBP
    03.02, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – wernisaż „Wystawa ilustracji i rysunków ks. Wacława Piszczka CM do Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza” z udziałem autora. Wystawa czynna do 15.03.
    15.02 – 11.03.2016 – „Fotografia” Paweł Mazur -Galeria „Okno” MBP
    MHMT. Historia górnictwa w Polsce.

    18.02 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe
    MHMT, AK i Polskie Państwo Podziemne
    MHMT, Promocja II Rocznika Muzealnego „Dzikoviana”

    MARZEC

    19 – Biathlon Nordic Walking, Jezioro Tarnobrzeskie

    Do 15.03 – Biblioteka Główna MBP – „Wystawa ilustracji i rysunków ks. Wacława Piszczka CM do Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza”.

    21.03, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – otwarcie wystawy „Czasopisma XIX-wieczne ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu”. Wystawa czynna do 29.04.2016.

    14.03 – 08.04. – „Malarstwo i rzeźba” – Łukasz Saturczak – Galeria „Okno” MBP

    10, godz. 18 – spotkanie z Piotrem Dumą i promocja książki „Tarnobrzeskie ślady t. II” w ramach cyklu „ Książka z autografem”, Biblioteka Główna MBP
    11, godz. 17 – „Miechocin kolebką Tarnobrzega” – Filia nr 3 MBP
    17.03 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT

    19, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – „W krainie świątecznych smaków” – warsztaty plastyczno – kulinarne dla dzieci i dorosłych
    19 – MOSiR, Otwarte Ogólnopolskie Zawody Halowych Modeli Szybowców Klasy F1N, hala widowiskowa
    Hieronim Dekutowski i inni Tarnobrzescy Żołnierze Niezłomni
    MHMT. Historia górnictwa w Polsce.

    KWIECIEŃ

    Do 29.04. – Biblioteka Główna MBP – Czasopisma XIX-wieczne ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu.

    11.04. – 06.05 – „Wikliną malowane”- Stanisław Dziubak – Galeria „Okno” MBP

    Filia nr 4 – „Mokrzyszów w historii i tradycji”

    Biblioteka Główna MBP – Koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu
    21.04 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    Tarnobrzescy Katyńczycy
    MHMT. Stanisław Jachowicz i jego czasy.
    MOSiR. XXXVI Bieg Siarkowca
    MOSiR. Warsztaty Modelarskie – Konkurs Lotów (szkoły podstawowe), górny hol – hala widowiskowa

    MAJ

    03 – Święto Konstytucji 3 Maja
    08 – 15 – Tydzień Bibliotek
    21-22 – Parada Orkiestr Dętych
    30.04– 10.05 – Biblioteka Główna MBP – Narodowe Święto Trzeciego Maja: „Witaj majowa jutrzenko” – lekcja biblioteczna, „Witaj Maj, Trzeci Maj” – wystawka w witrynie Oddziału dla dzieci

    06.05, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – otwarcie wystawy: „Dr Michał Marczak – bibliotekarz, archiwista, regionalista”. Wystawa czynna do 10.06.

    09.05 – 03.06 – „Tarnobrzeg – moje miasto” – fotografie Jana Kowalskiego – Galeria „Okno” MBP

    9 maj, godz. 12 – Filia nr 8 MBP – „Z bajeczkami pod brzózkami” – impreza plenerowa dla dzieci
    19.05 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe

    31.05 – Biblioteka Główna – Jubileusz – 70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Sesja literacka „Historia Tarnobrzega w pamiętnikach – M. Marczak, J. Słomka, W. Wiącek”, promocja jubileuszowego informatora o Bibliotece, rozstrzygnięcie konkurs na ekslibris
    MHMT, Międzynarodowa Noc Muzeów
    MHMT. Stanisław Jachowicz i jego czasy.
    MOSiR. Pies przyjacielem Dziecka, stadion miejski

    CZERWIEC
    03-05.06 – DNI TARNOBRZEGA
    19.06 III Dzikowski Festiwal Nalewek pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego

    01 – 07 – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
    16 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    20, godz. 18 – spotkanie z Bogusławem Szwedo w ramach cyklu „Książka z autografem” i promocja III tomu „Tarnobrzeskiego Słownika Biograficznego” , Biblioteka Główna MBP
    02 – Filia nr 1 – Maraton głośnego czytania wierszy Stanisława Jachowicza
    „Z książką na walizkach” – Oddział dla dzieci Biblioteki Głównej – spotkania autorskie dla dzieci organizowane w ramach Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami

    Do 10 – Biblioteka Główna MBP – „Dr Michał Marczak – bibliotekarz, archiwista, regionalista”.
    20, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – otwarcie wystawy „Malarstwo i rysunek słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu”.
    07 – „Grafika” Edward Gałusow (Witebsk-Białoruś) – Galeria „Okno” MBP
    15 – Filia nr 5 MBP – „Z widokiem na klasztor” – plener malarski dla dzieci
    17 – „Malarstwo i rysunek słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu” MBP Wystawa czynna do 31.07.2016.
    21.06, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu
    23, godz. 18 – Filia nr 4 MBP – „W wigilię św. Jana”-– spotkanie plenerowe dla dzieci i dorosłych
    MHMT. Juliusz Tarnowski – pamięć o bohaterach 1863 roku.
    MHMT. Stanisław Jachowicz i jego czasy.
    MOSiR. Zawody Pływackie Dzień Dziecka, basen
    MOSiR. V Maraton Jezioro Tarnobrzeskie, Jezioro Tarnobrzeskie
    MOSiR. Piknik Nordic Walking, Jezioro Tarnobrzeskie

    LIPIEC
    02 – 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczków
    23-24.07 – S-16. Festiwal Siarki, Ognia i Bębnów
    31.07 – Zlot Pojazdów PRL, Palc Bartosza Głowackiego

    Do 31 – MBP „Malarstwo i rysunek słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu”.
    MHMT, Zjazd Dzikowski
    MHMT. Wystawa malarstwa Pawła Taranczewskiego
    MOSiR, Turniej Koszykówki, Turniej Siatkówki, Orlik przy SP3
    MOSiR, Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej, boiska nad Jeziorem Tarnobrzeskim

    SIERPIEŃ

    06-07.08 – JARMARK DOMINIKAŃSKI
    15.08 – Dzień chwały. Ochotnicy dzikowscy w wojnie polsko- bolszewickiej.
    27.08 – Biblioteka Główna MBP – Zakończenie akcji „Wakacje w Bibliotece”
    Powstanie Warszawskie
    MHMT. Wystawa malarstwa Pawła Taranczewskiego
    MOSiR. Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej Dzikich Drużyn, MOSiR Orlik

    WRZESIEŃ

    05, godz. 12 – Biblioteka Główna – Narodowe czytanie.
    05 – 30 – „Malarstwo” – Danuta Winkler -– Galeria „Okno”
    Promocja „Bajek i powiastek”Stanisława Jachowicza oraz wręczenie nagród laureatom konkursu na ilustrację do jubileuszowego wydania.

    10, godz. 15 – Biblioteka Główna MBP – otwarcie wystawy : „Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu – dzieciom” Wystawa czynna 12.09 – 14.10. W czasie jej trwania zorganizowane zostaną spotkania autorskie z: Joanną Krzyżanek, Ewą Stadtmüller , Dorotą Kozioł (autorami literatury dziecięcej).
    22.09 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe
    MHMT, Tarnobrzeski wrzesień 1939 roku
    MHMT, Zamkowe Spotkania z muzyką
    MHMT. Wystawa malarstwa Pawła Taranczewskiego

    PAŹDZIERNIK

    03.10 – 04.11 – „Od żółci do szarości” (zbiorowa) – Galeria „Okno” MBP
    20.10 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe

    24.10, godz.18 – Biblioteka Główna MBP – otwarcie wystawy: „Florografy liśćmi malowane – wystawa prac Albiny Róg z Baranowa Sandomierskiego”. Wystawa czynna do 30.11.
    MHMT, Tarnobrzescy Żydzi – w Dzień Pamięci o zagładzie
    MHMT, Zamkowe Spotkania z Literaturą.
    MHMT. W kręgu Rogatego Serca- Stanisław Szukalski i jego uczniowie. Wystawa
    MOSiR. Piknik “Od Latawca do szybowca”, tereny zielone nad Wisłą
    MOSiR. Biegi przełajowe, Zwierzyniec
    MOSiR, XXXVIII Bieg Nadwiślański, Baranów – Tarnobrzeg

    LISTOPAD
    05-06 – Stylowe Uderzenie, Turniej Tańca Break Dance, Tarnobrzeski Dom Kultury
    08 – Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Biblioteka Główna
    11 – obchody Narodowego Święta Niepodległości
    do 30 – Biblioteka Główna MBP „Florografy liśćmi malowane”. Wystawa prac Albiny Róg z Baranowa Sandomierskiego.
    07 –„Malarstwo” Maria Bobrowska – Galeria „Okno”
    MHMT. W kręgu Rogatego Serca- Stanisław Szukalski i jego uczniowie. Wystawa
    17 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe
    25.11 – Biblioteka Główna – Wręczenie nagród laureatom konkursu „Widźmin w Tarnobrzegu”
    30.11 – agendy i filie – „Andrzejkowe spotkania , wróżby i bajania”
    MHMT, Michał Marczak – w 70 rocznicę śmierci zasłużonego bibliotekarza dzikowskiego. Wręczenie Nagrody imienia M. Marczaka

    Grudzień

    15.12, godz. 18 – Biblioteka Główna MBP – „W krainie świątecznych smaków” – warsztaty plastyczno – kulinarne dla dzieci i dorosłych
    15.12 – Czwartkowe Wieczory Zamkowe
    MHMT „Dzikowska Barbórka” – spotkanie z górnikami w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.
    MHMT. W kręgu Rogatego Serca- Stanisław Szukalski i jego uczniowie. Wystawa
    MOSiR. Sztafetowy Maraton Pływacki, basen MOSiR.
    MOSiR. Mikołajkowe Zawody Sprawnościowe, hala MOSiR.
    MOSiR. Bieg do Świętego Mikołaja, hala MOSiR.

    DODATKOWE
    Miejska Biblioteka Publiczna. Stałe formy pracy z czytelnikiem

    Literackie
    Spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki – Filia nr 1 (ostatni poniedziałek miesiąca)
    „Książka moim przyjacielem” – Oddział dla dzieci Biblioteka Główna (każdy wtorek)
    „Gdy mi czytasz jestem szczęśliwy” – Oddział dla dzieci Biblioteka Główna (raz w kwartale)
    „Cudze chwalicie, swoje poznajcie- spotkania z literaturą regionalną” – Oddział dla dzieci,
    Biblioteka Główna ( jeden raz w miesiącu )
    „Łamiąc milczenie” – kontynuacja spotkań z książką terapeutyczną
    „Już jestem duży” – Filia nr 1, Oddział dla dzieci(jeden raz w miesiącu )
    „Bajeczki Jedyneczki” – Filia nr 1, Oddział dla dzieci ( każdy piątek)
    „Różowy miś opowie wam dziś” – Filia nr 1, Oddział dla dzieci (jeden raz w miesiącu)
    „Bajka z lektorem” – Filia nr 1, Oddział muzyczno-fonograficzny (piatki)
    „Mądre stroniczki” – Filia nr 1, Oddział dla dzieci (jeden raz w miesiącu)
    „Od bajki do dobranocki” – Filia nr 2 (jeden raz w miesiącu)
    „Poczytajmy razem”- Filia nr 3 ( wtorki)
    „Tydzień Edukacji Globalnej” – Filia nr 4 (marzec, wrzesień)
    „Dam sobie radę „Filia nr 4, (jeden raz w kwartale )
    „Cztery pory roku” – Filia nr 4 – (jeden raz w kwartale)
    „Biblioteka miejscem twórczego człowieka”- Filia nr 6 (jeden raz w miesiącu)
    „Rozmowy o książce i nie tylko…” – Filia nr 7 (jeden raz w tygodniu)
    „Różowe środy”- Filia nr 8 (jeden raz w kwartale)

    Plastyczne

    Podróże z pędzlem i ołówkiem – Oddział dla dzieci, Biblioteka Główna (poniedziałki)
    W krainie wyobraźni – Filia nr 3 (w każdą środę)
    „Zajęcia plastyczne”- Filia nr 4 (raz w kwartale poprowadzą: B. Wygoda, M,Nyk-Walska, I. Brania,M. Gadowska)
    Spotkania małych artystów – Filia nr 5 os.(w każdą środę)
    Piątkowe zajęcia literacko-plastyczne – Filia nr 5 (w każdy piątek)
    Plastyczna środa – zajęcia plastyczne dla dzieci Filia nr 6 (w każdą środę)
    Prezentacja cyklicznych projekcji filmowych w oparciu o zbiory audiowizualne – Filia nr 1

    Edukacja czytelnicza

    Propozycje tematów lekcji bibliotecznych realizowanych we wszystkich agendach i filiach po uprzednim uzgodnieniu terminu.
    ”Michał Marczak bibliotekarz z Dzikowa” – Biblioteka Głowna
    ”Nie ma ulicy Zielonej” (prezentacja multimedialna)- Biblioteka Główna
    „Historia książki”( prezentacja multimedialna) – Oddział dla dzieci Biblioteka Główna
    „Kim będę gdy dorosnę” – Oddział dla dzieci, Biblioteka Główna
    „Tarnobrzescy pisarze – patronami ulic miasta” – Oddział dla dzieci,Biblioteka Główna
    ”Jachowicz nie tylko dzieciom” – Oddział dla dzieci, Biblioteka Głowna
    ”Życie to taki dziwny prezent” – Oddział dla dzieci , Biblioteka Główna
    ”Idąc cmentarną aleją” – Tarnobrzeskie cmentarze, Oddział dla dzieci, Biblioteka Główna
    ”Gdy Orzeł zerwał kajdany- Odzyskanie niepodległości w literaturze regionalnej”- Oddział
    dla dzieci, Biblioteka Główna
    „U podnóża Łysicy – życie i twórczość Stanisława Orła” – Czytelnia , Biblioteka Główna
    „Profesor Stanisław Pawłowski”- Czytelnia, Biblioteka Główna
    „Historia dźwięku” – Filia nr 1
    „Od dłutka do Braille`a i elektroniki”- Filia nr 1
    „Sercem Polak, a talentem – świata obywatel”- sylwetka Fryderyka – Filia nr 1
    „Śmiecie nie muszą być problemem” – Filia nr 1
    „Jak rozmawiać trzeba z psem” -Filia nr 1
    „Biblioteka uczy, bawi, informuje” – Filia nr 2 , Oddział dla dzieci
    „Twój Miechocin” – Filia nr 3
    „Witajcie w Bibliotece”- Filia nr 3
    „ Za pan brat z katalogami on-line”- Filia nr 4
    „Chcę zostać czytelnikiem Biblioteki”- Filia nr 4
    „W progach Biblioteki” – układ zbiorów, katalogi on-line” – Filia nr 5
    „Katalog on-line – samodzielne poszukiwanie informacji” – Filia nr 6
    Wydawnictwa: II tom Rocznika Muzealnego „Dzikoviana”, album „Kolekcja dzikowska hr. Tarnowskic
    PAŹDZIERNIK

    1 października – FESTIWAL mROCKfest, TDK, org. mROCK
    1-2 października – FINAŁ PUCHARU POLSKI W KLASIE „KORSARZ”/REGATY, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht Klub „Kotwica”
    2-3 października – Dni Pamięci o Tarnobrzeskich Żydach, MHMT
    3 października – „Od żółci do szarości” (zbiorowa) – Galeria „Okno” MBP
    7-8 października – Dzikowski Festiwal Literatury i Sztuki, Zamek Dzikowski
    8 października – Recital „Mój teatr piosenki” ROMAN KOŁAKOWSKI & AGATA KLIMCZAK-KOŁAKOWSKA, Zamek Tarnowskich w Dzikowie

    8-9 października – III JESIENNE MISTRZOSTWA TARNOBRZEGA/ REGATY, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht Klub „Kotwica”
    17 października – 20 listopada – Wystawa: ALICJA ALEKSANDROWICZ – Gobeliny – TDK
    20 października – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    24 października, godz.18 – otwarcie wystawy: „Florografy liśćmi malowane – wystawa prac Albiny Róg z Baranowa Sandomierskiego”. Wystawa czynna do 30 listopada – Biblioteka Główna MBP

    XXXVIII Bieg Nadwiślański, Baranów Sandomierski – Tarnobrzeg, MOSiR

    LISTOPAD

    4 – 5 listopada – Stylowe Uderzenie, Turniej Tańca Break Dance, Tarnobrzeski Dom Kultury
    7 listopada –„Malarstwo” Maria Bobrowska – Galeria „Okno”
    8 listopada – Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Biblioteka Główna MBP
    11 listopada – obchody Narodowego Święta Niepodległości
    17 listopada – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    25 listopada – Wręczenie nagród laureatom konkursu „Widźmin w Tarnobrzegu”, Biblioteka Główna MBP
    do 30 listopada – „Florografy liśćmi malowane”. Wystawa prac Albiny Róg z Baranowa Sandomierskiego – Biblioteka Główna MBP
    30 listopada – agendy i filie MBP – „Andrzejkowe spotkania , wróżby i bajania”
    XXXIX BARBÓRKOWA DRAMA TEATRALNA

    III NOCNY RAJD NORDIC WALKING NAD JEZIOREM TARNOBRZESKIM

    GRUDZIEŃ

    14 grudnia – Wystawa: ELŻBIETA CHARYTONIUK – „Anioły” – malarstwo – TDK
    15 grudnia, godz. 18 – „W krainie świątecznych smaków” – warsztaty plastyczno – kulinarne dla dzieci i dorosłych, Biblioteka Główna MBP
    15 grudnia – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    20 grudnia – XII KONKURS PLASTYCZNY „GWIAZDKA 2016” – TDK

    Barbórkowa Drama Teatralna, TDK
    XXX
    STYCZEŃ

    3 stycznia, godz. 17 – Koncert Noworoczny, TDK
    4 stycznia, godz. 18 – „W krainie uśmiechu” przeboje operowe, operetkowe i musicalowe, TDK
    9 stycznia, godz. 17 – Pro memoriam. Uroczystości pod Pomnikiem „Jędrusiów” upamiętniające 72. rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia”.
    10 stycznia, godz. 17 – Koncert fortepianowy Tatiany Szewczenko, TDK
    11 stycznia – XIV Rejonowy Przegląd Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych – TDK
    13 stycznia – „Spotkania Z Muzyką” – TDK
    16 stycznia – Koncert charytatywny „Wszystkie dzieci nasze są”, TDK
    18 stycznia, godz. 18 – spotkanie z Aleksandrem Dylem w ramach cyklu „Jestem stąd” – Biblioteka Głowna MBP
    18 stycznia – wystawa „Plenery” malarstwo Małgorzaty Wójtowicz, Galeria „Okno” MBP
    21 stycznia – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    22 stycznia – XXI Edycja Konkursu „Śpiewajmy Kolędy I Pastorałki” – TDK
    23 stycznia – Kabaret Moralnego Niepokoju, TDK
    24 stycznia – Koncert noworoczny, Chórek Łapu-Capu, TDK
    24 stycznia – „Moje kolędowanie”
    30 stycznia – Finał konkursu „Śpiewajmy kolędy i pastorałki”, TDK
    31 stycznia – Bal Karnawałowy dla dzieci od lat 3 – TDK

    MOSiR, Zimowy Rekreacyjny Bieg wokół Jeziora Tarnobrzeskiego
    MOSiR, Konkurs Budowy Figur Śniegowych

    do 13.01.2016 WYSTAWA: Zofia Różycka (duży hol)
    Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny (mały hol)

    Do 13 stycznia – wystawa: Zofia Różycka, Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny – TDK
    Do 15 stycznia – wystawa Rysunek i karykatura. Jan Surma – Biblioteka Głowna MBP
    MHMT Wystawa „Historia górnictwa w Polsce”

    LUTY

    3 lutego, godz. 18 – wernisaż „Wystawa ilustracji i rysunków ks. Wacława Piszczka CM do Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza” z udziałem autora. Wystawa czynna do 15.03. Biblioteka Głowna MBP
    5-7 lutego – „KONCERT KARNAWAŁOWY” Studia Tańca i Ruchu FRAM – TDK
    6 lutego, godz. 10 – III Mistrzostwa w Narciarstwie i Snowboardzie o Puchar Rektora PWSZ w Tarnobrzegu pod patronatem honorowym Prezydenta Tarnobrzega, miejsce: stok w Konarach, org. PWSZ
    7 lutego, godz. 16 – Wernisaz wystawy „GÓRNICTWO W DAWNEJ POLSCE” z udziałem Zespołu artystycznego Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie/Swoszowicach, MHMT
    7 lutego – IV Rekreacyjny Bieg wokół Jeziora Tarnobrzeskiego, MOSiR
    08-14 lutego – XI Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. „Natura – Kultura” – Bolestraszyce – TDK
    10 lutego – 10 marzec – Wystawa ze zbiorów IPN O/Rzeszów „Obchody Millenium Chrztu Polski w Diecezji Przemyskiej i Administracji Apostolskiej w Lubaczowie” – TDK
    10 lutego – 13 marzec – Wystawa: DANIEL DE LATOUR -„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek i innych bohaterów”- rysunek, grafika – TDK
    15-29 lutego – ZIMA W MIEŚCIE – TDK
    Do 12 lutego – wystawa „Plenery”. Malarstwo Małgorzaty Wójtowicz – Galeria „Okno”, MBP
    14 lutego – Targi Ślubne, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego
    15 lutego – „Fotografia” Paweł Mazur – Galeria „Okno” MBP
    15 – 26 lutego – Ferie zimowe
    MOSiR – Zimowy Marsz Nordic Walking, Jezioro Tarnobrzeskie
    17 lutego – „SPOTKANIA Z MUZYKĄ” – koncert zespołu Klezmafour – TDK

    18 lutego – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    26-27 lutego – Śpiewograniec, TDK

    Wystawa „Historia górnictwa w Polsce”. MHMT
    AK i Polskie Państwo Podziemne. MHMT
    Promocja II Rocznika Muzealnego „Dzikoviana”. MHMT

    MARZEC

    11-13 marca – DNI TEATRU – TDK
    12 marca – Koncert Grupy MoCarta – TDK
    13 marca – „SPOTKANIA Z MUZYKĄ: W salonach XIX-wiecznej Europy” – TDK
    14 marca – „Malarstwo i rzeźba” Łukasz Saturczak – Galeria „Okno”, MBP
    14 marca, godz. 17 – spotkanie z dr Andrzejem Bielatem „Sienkiewicz nieznany i odrzucany. Późne powiesci Noblisty”, Biblioteka Główna MBP
    Do 15 marca – „Wystawa ilustracji i rysunków ks. Wacława Piszczka CM do Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza”, Biblioteka Głowna MBP
    15 marca – XIII KONKURS TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH „NA SCENĘ” – TDK
    15 marca – 13 kwietnia – Wystawa prac WIELKANOCNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO – TDK
    17 marca – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    17-20 marca – XXVII Forum PWSZ, org. PWSZ
    18 marca, godz. 18 – Spotkanie z Mieczysławem Godyniem, MBP
    19 marca – II Tarnobrzeski Biathlon Nordic Walking, las Zwierzyniec, strzlenica LOK, org.: MOSiR i Stowarzyszenie Nordic Active, współorg. Lasy Panstwowe Nowa Dęba
    19 marca, godz. 18 – „W krainie świątecznych smaków”. Warsztaty plastyczno – kulinarne dla dzieci i dorosłych, Biblioteka Głowna MBP
    19 marca – Otwarte Ogólnopolskie Zawody Halowych Modeli Szybowców Klasy F1N, hala widowiskowa MOSiR
    21 marca, godz. 18 – otwarcie wystawy „Czasopisma XIX-wieczne ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu”. Wystawa czynna do 29 kwietnia, Biblioteka Głowna MBP
    22 marca, godz. 18 – Koncert chóru i orkiestry Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu (os. Serbinów, ul. Konstytucji 3 Maja 11)
    23 marca – Koncert muzyki pasyjnej Msza Koronacyjna MOZARTA w ramach obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski – TDK

    Historia górnictwa w Polsce. MHMT
    Hieronim Dekutowski i inni Tarnobrzescy Żołnierze Niezłomni. MHMT

    KWIECIEŃ
    2 kwietnia – II Memoriał Pływacki im. J. Pawła II, basen MOSiR, org. Aqua-Swim
    7 kwietnia – TARGI PRACY i EDUKACJI, org. Powiatowy Urząd Pracy i Urząd Miasta, hol Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
    23-24 kwietnia – III OGÓLNOPOLSKIE REGATY O PUCHAR MARINY TARNOBRZEG, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht Klub „Kotwica”
    13 kwietnia – „SPOTKANIA Z MUZYKĄ: Dworskie fanfary i inne czary” – TDK
    11 kwietnia – „Wikliną malowane”- Stanisław Dziubak – Galeria „Okno”, MBP
    17 kwietnia – KIERMASZ ZDROWIA I URODY
    21 kwietnia – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    Do 29 kwietnia – Czasopisma XIX-wieczne ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu, Biblioteka Głowna MBP
    29 kwietnia – 3 maja – ZLOT KARAWANINGOWY, Jezioro Tarnobrzeskie

    MAJ

    1 maja – uroczystość poświęcenia sztandaru pszczelarzy

    1 maja – FESTIWAL FILMÓW I SPOTKAŃ NIEZWYKŁYCH, ZAMEK DZIKOWSKI, godz. 10 – bajki Stanisława czytają: Anna Cieślak i Przemysław Wyszyński, godz. 12 – salon poezji „Całe dnie spędzał siedząc w fotelu przed oknem”. Ewa Telega, Anna Cieślak, Adam Woronowicz i Przemysław Wyszyński czytają wiersze Czesława Miłosza. Akompaniuje Czesław Mozil.

    2 maja FESTIWAL FILMÓW I SPOTKAŃ NIEZWYKŁYCH, ZAMEK DZIKOWSKI, godz. 12 – spotkanie z Jackiem Cyganem, godz. 14 – spotkanie z Januszem Majewskim.
    3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
    6 maja, godz. 18 – otwarcie wystawy: „Dr Michał Marczak – bibliotekarz, archiwista, regionalista”. Wystawa czynna do 10 czerwca, Biblioteka Główna MBP
    8 maja – XXXVI BIEG SIARKOWCA, MOSiR
    8 maja – Dzień Zwycięstwa, cmentarz wojskowy
    8 – 15 maja – XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, MBP

    11 maja – Spotkanie z Joanną Siedlecką „Biografie odtajnione”, MBP

    14 maja – Noc muzeów, MHMT, Zamek Tarnowskich

    15 maja – Dzień niezapominajki/KINO 5 D, Park Dzikowski, org. Regionalne centrum Promocji Natura 2000

    15 maja – Marsz Życia i rodziny, Familiada
    18 maja – Juwenalia Tarnobrzeskie 2016, Plac Bartosza Głowackiego, gwiazda wieczoru: Zenek Martyniuk i zespół Akcent
    19 maja – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT
    22 maja – I Parada Orkiestr Dętych,
    – Obchody Dnia Matki na Placu B. Głowackiego
    25 maja – PIKNIK NAUKOWY, Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny
    28 maja – MOTOCYKLIŚCI DZIECIOM!, teren przy Zamku Tarnowskich w Dzikowie
    28-29 maja – II Turniej Drużynowy w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych TEAM CUP PARA TABLE TENNIS TARNOBRZEG 2016
    29 maja – Dzień Dziecka pod żaglami, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht Klub „Kotwica”

    30 maja – „Od Niepodległości do Solidarności” występ uczniów Gimnazjum nr 3, TDK
    – „Dzikowska Kolekcja – obrazy, które mówią” promocja albumu, Zamek Tarnowskich w Dzikowie

    31 maja – Koncert z okazji Jubileuszu 70 -lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej
    im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu „…czy to jest muzyka, czy to jest czytanie…” w wykonaniu kwartetu „Po trzynastej” Filharmonii Podkarpackiej, Państwowa Szkoła Muzyczna

    CZERWIEC

    28 maja – 5 czerwca – obchody Dni Tarnobrzega
    1 czerwca – Miejski Dzień Dziecka, teren przy Zamku Dzikowskim
    4-5 czerwca – ARTonBRZEG Festival (festiwal finałowy DNI TARNOBRZEGA), tereny zielone nad Wisłą

    6-12 czerwca – PIASTOWSKI GRÓD/ wioska edukacyjna upamiętniająca 1050. rocznicę założenia Państwa i Chrztu Polski, tereny przy Zamku Dzikowskim

    9-11 czerwca – 21. KONKURSU PIOSENKI „WYGRAJ SUKCES” – finał, TDK

    12 czerwca – V MARATON WOKÓŁ JEZIORA TARNOBRZESKIEGO, Jezioro Tarnobrzeskie, MOSiR
    12 czerwca – KONCERT CHARYTATYWNY DLA KACPERKA, Jezioro Tarnobrzeskie

    16 czerwca – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT

    18 czerwca, godz. 12-16 – Pies przyjacielem i obowiązkiem na dobre i na złe, miejsce: Schronisko Machów, org. Tarnobrzeskie Stowarzyszenie „Chrońmy zwierzęta”

    19 czerwca – III Dzikowski Festiwal Nalewek pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego, Zamek Dzikowski

    18-19 czerwca – PUCHAR POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH „TARNOBRZEG CUP”, Jezioro Tarnobrzeskie, Jacht Klub „Kotwica”

    26 czerwca – Piknik Promujący Rodzicelstwo Zastępcze, Gimnazjum nr 2, org. MOPR

    LIPIEC

    2 lipca– 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczków

    8-9 lipca – HIP HOP Raport Projekt Tarnobrzeg, Jezioro Tarnobrzeskie

    15 lipca – Prolog S16 Festival: Paproota.org Sound System, MARINA, Jezioro Tarnobrzeskie

    16-17 lipca – jubileuszowy, międzynarodowy X Turniej Tenisa Stołowego Zawodników na Wózkach TOP 10 – TETRA TOP – TOP KOBIET Tarnobrzeg 2016

    23 lipca – II OTWARTE TARNOBRZESKIE MISTRZOSTWA NORDIC WALKING, Jezioro Tarnobrzeskie

    23 -24 lipca – S16 Festival Siarki, Ognia i Bębnów, Jezioro Tarnobrzeskie

    31 lipca – Zlot Pojazdów PRL, Plac Bartosza Głowackiego

    30-31 lipca – V OTWARTE MISTRZOSTWA PODKARPACIA O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA TARNOBRZEGA/ REGATY, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht Klub „Kotwica”

    XXIV Międzynarodowe Koncerty Organowe – lipiec – sierpień 2016 r. (czwartki)

    SIERPIEŃ

    5-7 sierpnia – MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW/ REGATY, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht Klub „Kotwica”
    6-7 sierpnia – JARMARK DOMINIKAŃSKI, Pl. Bartosza Głowackiego
    12-14 sierpnia – MISTRZOSTWA POLSKI DO LAT 9 W KLASIE OPTIMIST/ REGATY, Jezioro Tarnobrzeskie, org. Jacht klub „Kotwica”
    18 sierpnia – Camp koszykarski z Eweliną Kobryn, MOSiR
    27 sierpnia – Finał wyborów MISS JEZIORA TARNOBRZESKIEGO, Jezioro Tarnobrzeskie

    27-28 sierpnia – ZLOT MIŁOŚNIKÓW BRONI CZARNOPROCHOWEJ, Jezioro Tarnobrzeskie, Katana Tarnobrzeg
    8-11 sierpnia – VI BAŚNIOWY PLENER – WARSZTATY ILUSTRACJI DO BAJEK – TDK
    15 sierpnia – Dzień chwały. Ochotnicy dzikowscy w wojnie polsko- bolszewickiej. MHMT.

    WRZESIEŃ

    4 września – Dzień Działkowca, Plac Bartosza Głowackiego
    10 września – SATYRBLUES, TDK
    18 września – III Rodzinny Piknik Ekolgiczny, Regionalne Centrum Promocji Natura 2000

    3 września – Narodowe czytanie, Biblioteka Główna MBP
    5 – 30 września – „Malarstwo” Danuta Winkler – Galeria „Okno”
    Promocja „Bajek i powiastek”Stanisława Jachowicza oraz wręczenie nagród laureatom konkursu na ilustrację do jubileuszowego wydania.
    10 września, godz. 15 – otwarcie wystawy: „Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu – dzieciom”. Wystawa czynna do14 października. W czasie jej trwania zorganizowane zostaną spotkania autorskie z: Joanną Krzyżanek, Ewą Stadtmüller , Dorotą Kozioł (autorami literatury dziecięcej) – Biblioteka Główna MBP
    22 września – Czwartkowe Wieczory Zamkowe, MHMT.

    SKRÓTY:
    TDK – Tarnobrzeski Dom Kultury
    MBP – Miejska Biblioteka Publiczna
    MHMT – Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
    MOSiR – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

    Polubienie

Dodaj komentarz